Leading Manufacturer of irrigation lateral cock from Ahmedabad.
₹ 1.30 / Piece Get Latest Price
| Lateral Size | 16 mm |
| Fitting Type | Valve |
| Accessory Type | Valve |
| Cock Type | End |
| Size | 16 mm |
| Material | Plastic |
| Size/ Diameter | 20mm |
| Joint Type | Barbed |
| Handle Type | Knob |
| Color | Black |
| Valve Size | 20mm |
| Pressure Rating | 2 kg/cm2 |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Irrigation Fitting |
| Diameter | 16mm Also Available In 20 mm |
| Media | Water |
Minimum order quantity: 5000 Piece
1) - we are also suppliers of Lateral Cock And lateral fittings. Lateral cock are used for drip irrigation purpose. Our lateral cock and fittings are most running product in the market due to heavy quality and affordable price. Lateral cocks are available in size 12mm, 16mm and 20mm Literal pipe Fittings like gromat,Tee ,joiner, threaded elbow, MTA,joiner, driper end plug etc. are also available.
Alpesh Patel (CEO)
Deepak Plastics
Shed 164, Vishala Estate, Nikol Road
Ahmedabad - 382350, Gujarat, India