Providing you the best range of drip irrigation hydrocyclone filters with effective & timely delivery.
₹ 3800 / Piece Get Latest Price
| Material | PP |
| Size | 3 inch |
| Application | Drip Irrigation |
| Application Type | Drip Irrigation |
| Fitting Type | Multigrade Sand Filter |
| Diameter | 63 mm |
| Length | 100 m |
| Flow Capacity | 50 m3/hr |
| Operating Pressure | 6 bar |
| Brand | poonam |
| Working Pressure | 4 kg/cm2 |
| Color | Black |
| Shape Of Dripline | Cylindrical |
| Filtration Efficiency | 70 % |
| Weight | 7 kg |
| Operating Temperature | 60 degree c |
| Product Type | Hydrocyclone |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 6 Piece
We are engaged in offering Quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Alpesh Patel (CEO)
Deepak Plastics
Shed 164, Vishala Estate, Nikol Road
Ahmedabad - 382350, Gujarat, India