Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer rain pipes and fittings, plastic filters manufacturers and drip irrigation fitting.
₹ 480 / Piece Get Latest Price
| Pipe Diameter | 40 mm |
| Size/Diameter | 40 mm |
| Fitting Type | Coupler |
| Pipe Length | 100 m |
| Wall Thickness | 300 microns |
| Material | PP |
| Diameter | 40 mm |
| Operating Pressure | 0.8 bar |
| Usage/Application | LD RAINPIPE |
| Hole Pattern | 3 Layer |
| Brand | poonam |
| Thread Size | 1" |
| Size | 32mm & 40mm |
| UV Stabilized | Yes |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 500 Piece
Rain pipe fittings available in 32mm & 40mm. Pipe sizes
Rain pipe cocks are in 32mm & 40mm with
Bot
Rain Pipe Joiner / Coupler
➤ Used to connect two rain pipes (typically 40mm,32mm).
➤ Ensures a leak-proof extension.
End Cap / End Plug
➤ Seals the end of the rain pipe after the last outlet.
➤ Easy to open for flushing.
Grommet and Take-off Connector
➤ Connects the rain pipe to the water supply line using a hole punched in the mainline.
➤ Ensures tight and secure fitting.
Rain Pipe Valve / Inline Ball Valve
➤ Controls water flow in the rain pipe line.
➤ Often used at the beginning of each lateral.
h threaded and takeoff type connections
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Polypropylene |
| Material | Plastic |
| Size | 2 inch |
| Color | black |
| Packaging Type | 4pc |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 12 Piece
₹ 3 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 16 mm |
| Length | 100 m |
| Size/ Diameter | 16mm |
| Material | Plastic |
| Fitting Type | Tee |
| Color | Black |
| Shape Of Dripline | Cylindrical |
Minimum order quantity: 5000 Piece
Alpesh Patel (CEO)
Deepak Plastics
Shed 164, Vishala Estate, Nikol Road
Ahmedabad - 382350, Gujarat, India