Leading Manufacturer of drip irrigation joiner, drip irrigation flush valve, plastic irrigation accessories, poonam valves and fittings, 16 mm lateral cock and 16mm drip irrigation end cap from Ahmedabad.
₹ 0.80 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | joiner |
| Material | Plastic |
| Size/ Diameter | 16mm |
| Diameter | 16 mm |
| Usage/Application | Drip pipe fittings |
| Colour | Black or Blue |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | blue |
| Usage | Drip Irrigation |
| Media | Water |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 19 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 2 inch, 1/2 inch |
| Material | PP |
| Fitting Type | Elbow |
| Valve End Type | Plain |
| Diameter | 6 mm |
| Color | Blue |
| End Connection Type | Threaded |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 300 Piece
Flush valves open when water pressure in the line drops below 2.5 PSI, effectively draining the line when the system shuts off. Draining the line helps prevent prolonged dripping from watering devices, mineral build up, and freeze damage during the winter months
₹ 3 / Piece Get Latest Price
| Accessory Type | Fittings |
| Material | Plastic |
| Connection Size | 16 mm |
| Diameter | 16 mm |
| Size | 16 mm |
| Working Pressure | 0.5 bar |
| Flow Rate | 2 L/hr |
| Product Type | Irrigation Hose Risers |
| Application | Drip Irrigation |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Bag |
| Color | Black |
| Pack Type | bag |
| Finish | Polished |
Minimum order quantity: 5000 Piece
₹ 230 / Piece Get Latest Price
| Accessory Type | Joiner |
| Material | Plastic |
| Size | 16 mm |
| Media | Water |
| Diameter | 16 mm |
| Pressure | Medium Pressure |
| Length | 300 m |
| Color | Black |
| Application | pipe fitting |
| Brand | Poonam |
| Usage/Application | drip irrigation equipment |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1.50 / Piece Get Latest Price
| Lateral Size | 16 mm |
| Fitting Type | joiner |
| Size | 16mm and 20mm |
| Cock Type | Inline |
| Material | PP |
| Size/ Diameter | 16mm |
| Color | Black and Yellow |
| Valve Size | 16mm |
| Media | water |
| Usage | Drip irrigation pipe |
| Pressure Rating | 2 kg/cm2 |
| Packing Type | Bag |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5000 Piece
A Lateral Cock (also known as a Mini Ball Valve or Lateral Valve) is a small valve used in drip irrigation systems to control the water flow between the mainline and lateral (drip) lines. It's essential for turning on/off specific sections of a drip system without affecting the entire field.
|
|
|---|---|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
₹ 0.4 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Color | 16 mm |
| Shape Of Dripline | Cylindrical |
| Automation Grade | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
| Diameter | 16mm |
| Media | Water |
| Usage | Drip Irrigation |
Minimum order quantity: 10000 Piece
|
|
| Size:20mm x 20mm | , 16mm x 16mm (most common) |
₹ 1.2 / Piece Get Latest Price
| Size | 16 mm |
| Joint Type | Barbed |
| Material | Plastic |
| Size/ Diameter | 16mm |
| Color | Blue |
| Usage | Drip Irrigation |
| Media | Water |
| Diameter | 16-20 mm |
| Fitting Type | Elbow |
₹ 0.9 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Fitting Type | Elbow |
| Length | 100 m |
| Brand | Deepak |
| Usage | Drip Irrigation |
| Country of Origin | Made in India |
| Diameter | 16mm |
| Color | Black and blue |
| Media | Water |
Minimum order quantity: 5000 Piece
₹ 0.4 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Tee |
| Joint Type | Barbed |
| Material | PP |
| Size | 16mm |
| Size/ Diameter | 16mm |
| Diameter | 16 mm |
| Length | 100 m |
| Tee Type | Equal Tee |
| Connection | Lateral To Lateral |
| Brand | Deepak |
| Usage/Application | Drip irrigation purpose |
| Color | Black |
| Pressure Rating | 2 kg/cm2 |
| Usage | Drip Line |
| Packing Type | Bag |
| Country of Origin | Made in India |
| Dimension/Size | 16mm &20mm |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Model | Green and Black |
| Brand | Deepak |
| Weight | 350 G |
| Media | Water |
| Usage | Irrigation Fitting |
| Length | 16Inch |
| Size | 1 inch |
| Diameter | 2 Inch |
Minimum order quantity: 24 Piece
1) We provide a superior quality of ventury injectors. Which used in fertilizer and chemical injection through drip irrigation system and sprinkar irrigation system. Ventury is available in 3/4", 1" and 2" size.
Our ventury can suction fertilizer liquid even in low pressure condition.
We have large quality range of ventury as per our valuable customer demand
₹ 38 / Piece Get Latest Price
| Pipe Size | 2 inch |
| Pipe Diameter | 63 mm |
| Material | PP |
| Size/Diameter | 63 mm |
| Connector Material | PVC |
| Pipe Length | 80mm |
| Connection Type | Solvent Weld |
| Wall Thickness | 350 microns |
| Diameter | 63 mm |
| Thread Standard | BSP |
| Pressure Rating | PN6 |
| Application | Water Line |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 300 Piece
Alpesh Patel (CEO)
Deepak Plastics
Shed 164, Vishala Estate, Nikol Road
Ahmedabad - 382350, Gujarat, India