Leading Manufacturer of irrigation screen filter, irrigation hydrocyclone filter, drip irrigation screen filter and plastic disc filter from Ahmedabad.
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Material | PP |
| Color | Disc & Screen type |
| Diameter | 63 mm |
| Brand | 4 kg/cm2 |
| Shape Of Dripline | Cylindrical |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 2 Inch |
| Maximum Operating Pressure | 6kg/cm2 |
| Media | Water |
| Usage | To prevent low pressure diffuser like emitters from clogging |
| Size of Aperture | 120 Mesh |
| Filter Type | Disc & Screen type |
Minimum order quantity: 12 Piece
With our expertise and trustworthiness, we are engaged in offering an optimum quality range of Irrigation Screen Filter.
we are making changes in the Screen Filter and adding drain port of 3/4"(25mm).
We will put Brass thread insert of 3/4" in the Drain port, and one PP Ball Valve of 3/4" (with one side male and other side female thread)
Filters are essential for removing debris, sediment, and other particles from the water to prevent clogging of emitters and other components. They are typically installed between the water source and the rest of the system.
available size 2" , 2.5" and 3"
₹ 3650 / Piece Get Latest Price
| Pressure | 2 Bar |
| Length | 100 m |
| Diameter | 63 mm |
| Working Pressure | 6 kg/cm2 |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Plastic |
| Brand | Poonam |
| Size | 2.5 Inch Also Available In 3 Inch |
| Media | Water |
| Usage | To prevent low pressure diffuser like emitters from clogging |
| Maximum Operating Pressure | 6.0 kg/cm2 |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Material | PP |
| Size | 2 inch |
| Diameter | 63 mm |
| Pressure | 4 Bar |
| Shape Of Dripline | Cylindrical |
| Automation Grade | Manual |
| Color | Black |
| Brand | DEEPAK |
| Country of Origin | Made in India |
| Filter Type | Water filter |
Minimum order quantity: 16 Piece
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Filter Size | 2.5 inch |
| Flow Capacity | 30 m³/hr |
| Disc Rating | 100 mesh |
| Body Material | PP |
| Disc Material | Plastic |
| Operating Pressure | 4 bar |
| Cleaning Type | Manual |
| Connection Type | Flanged |
| Installation Position | Vertical |
Minimum order quantity: 10 Piece
Alpesh Patel (CEO)
Deepak Plastics
Shed 164, Vishala Estate, Nikol Road
Ahmedabad - 382350, Gujarat, India