Our product range includes a wide range of plastic sprinkler nozzle, mini sprinkler system and plastic sprinkler manufacturers.
₹ 13 / Piece Get Latest Price
| Sprinkler Type | Micro |
| Wet Radius | 3 m |
| Size | 1/2 inch |
| Material | Plastic |
| Application | Garden |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Deepak |
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Connection Size | 20mm |
| Material | Plastic |
| Sprinkler Type | Rotary Nozzles/ Rotators |
| Discharge | 80–120 lph |
| Pressure | 2 Bar |
| Coverage Radius | 5–6 m |
| Body Type | Pop up Type |
| Automation Grade | Automatic |
| Working Pressure | 1–1.5 kg/cm² |
| Body Material | PP |
| Size/Diameter | 75 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Sprinkler Type | Impact |
| Size | 63 mm |
| Working Pressure | 2 Bar |
| Material | PVC |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Deepak |
Minimum order quantity: 500 Piece
Installation: Micro sprinkler nozzles are usually installed on risers or stakes, which elevate them above the ground level for optimal coverage. They can be connected to a main supply line using flexible tubing or polyethylene pipes. Installation spacing depends on factors such as plant spacing, water requirements, and soil characteristics.
Alpesh Patel (CEO)
Deepak Plastics
Shed 164, Vishala Estate, Nikol Road
Ahmedabad - 382350, Gujarat, India