Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer pvc true union ball valve and union type ball valve.
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Size | 63 mm (2½ inch) |
| Valve Size | 2 inch |
| End Connection | Plain |
| Pressure Rating | PN16 |
| Material | RPVC coumpound |
| Color | Grey |
| Media | Water |
| Temperature Of Media | 150degree |
| Handle Color | orange |
| Maximum Pressure | 16kg |
| Connection Type | threaded and plain |
| Pressure | 2kg to 16kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 30 Piece
PVC True Union Ball Valve
• Manufactured with high Performance RIGID PVC Compound
• Available in single and double union connection in 2 ^ 2.5 ^ , 3" Size
• Suitable for drip irrigation & Agricultural Purposes
• Non Corrosive
• Easy to Operate & Repair
• Long Life
• Operating Pressure: 16 Bar For 2"
A union type ball valve is a versatile plumbing component used to control the flow of liquids or gases in a pipeline. It consists of a ball with a hole through its center that rotates within the valve body to open or close the flow. The "union" aspect refers to the design of the valve, which includes one or more unions (threaded/ plain connections) that allow the valve to be easily removed from the pipeline without needing to cut the pipe.
₹ 110 / Pack Get Latest Price
| Valve Size | 2.5 inch |
| Color | Black |
| Material | plastic |
| Media | Water |
| Brand | Deepak |
| Size | 63mm,75mm,90mm |
| Pressure | Medium Pressure |
| Usage/Application | Water |
| Country of Origin | Made in India |
Alpesh Patel (CEO)
Deepak Plastics
Shed 164, Vishala Estate, Nikol Road
Ahmedabad - 382350, Gujarat, India